Podsumowanie roku 2023 dla e-commerce
Rok 2023 w e-commerce był bardzo wymagający, ale jednocześnie bardzo udany. Wiele firm działających stacjonarnie musiało znaleźć sposób na to, by jak najlepiej odnaleźć się w świecie biznesu po zakończonej pandemii. Jak się jednak okazało, e-commerce, którego popularność wzrosła dynamicznie w ostatnich latach, w dalszym ciągu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem konsumentów. Dowodem na to są liczne raporty, według których w tym doku niespełna 80% internautów regularnie decyduje się na zakupy online.
Rok 2023 w e-commerce w statystykach
Rok 2023 był bardzo dynamiczny w e-commerce. Działo się tu całkiem sporo, co dość dobrze obrazuje przygotowany przez firmę Gemius coroczny raport (1).
Jakie wnioski można wyciągnąć z tego dokumentu? Przede wszystkim można zauważyć, że w minionym roku wzrosło zainteresowanie zakupami online. Aż 79% internautów właśnie w ten sposób robi zakupy (75% korzysta tylko z polskich stron, 30% dokonuje transakcji również na zagranicznych portalach).
W 2023 roku popularność zyskał jeszcze jeden kanał sprzedażowy, a mianowicie social – commerce. Jeszcze do niedawna ten kierunek nie był brany pod uwagę w różnego rodzaju analizach. Jak wykazują statystyki, poprzez social media w mijającym roku zakupy robiło 19% internautów.
Allegro po raz kolejny królowało jeśli chodzi o platformy zakupowe, dlatego sklepy tłumnie korzystały z okazji sprzedając tam swoje towary i zarabiając czasem nawet lepiej niż za pośrednictwem sklepów internetowych. O tym dlaczego warto jednocześnie prowadzić sprzedaż zarówno w sklepie, jak i na Allegro pisaliśmy już na blogu: https://pryzmat.media/wlasny-sklep-internetowy-czy-sklep-na-allegro-gdzie-sprzedawac/ – zachęcamy do lektury.
Kim był statystyczny kupujący w 2023 roku?
Kim był statystyczny kupujący w 2023 roku? Praktycznie jeśli chodzi o płeć to nie ma różnicy, bo przedstawiciele obu płci równie często robią zakupy online. Najliczniejszą grupą kupującą stanowią osoby powyżej 35. roku życia, co dla niektórych może być zaskakujące, gdyż wielu obstawiało zapewne, że najwięcej zakupów w sieci robią bardzo młodzi ludzie. Największy odsetek klientów sklepów internetowych to osoby z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach i dobrze sytuowane.
Najwięcej zakupów w sieci dokonywanych jest za pośrednictwem telefonów komórkowych.
Jakie produkty sprzedawały się najczęściej w 2023 roku?
Co w e-commerce w 2023 roku sprzedawało się najczęściej? Pierwsze miejsce to zdecydowanie odzież – sprzedaż online sięgnęła 80%. Kolejne pozycje zajmuje obuwie (67%), kosmetyki i perfumy (65%), książki, płyty i inne multimedia (57%), leki i wyroby farmaceutyczne (57%), sprzęt elektroniczny (50%), jedzenie na dowóz (49%), bilety do kina i teatru (47%) i produkty spożywcze (44%).
Jak łatwo zauważyć, najwięcej w sieci konsumenci kupują produktów niewielkich gabarytowo, takich, których uszkodzenie w czasie transportu jest znikome.
Skąd rosnąca popularność zakupów w sieci w mijającym roku?
Skąd rosnące zainteresowanie zakupami online? Wpływ na to miało wiele czynników między innymi to, że zakupy można robić niezależnie od pory dnia. Każdą ofertę można przeglądać dowolną ilość razy porównywać ją z innymi, by wybrać najlepszy czy najtańszy produkt i to bez wychodzenia z domu i przemierzania licznych alejek sklepowych. Nie bez znaczenia jest też to, że bardzo często asortyment dostępny online jest bardziej różnorodny i atrakcyjny cenowo.
Choć zakupy online cieszą się dużym zainteresowaniem, to jednak istnieją pewne czynniki, które mogą część konsumentów zniechęcić do korzystania z takiej formy zakupów. Chodzi tu przede wszystkim o brak możliwości obejrzenia produktu przed zakupem i sprawdzenia jego możliwości. Nie każdy też ufa płatnościom online lub nie chce ponosić wysokich kosztów dostawy. Często argumentem przemawiającym na niekorzyść zakupów online jest obawa o zniszczenie lub zagubienie przesyłki.
Zmienność w priorytetach konsumentów
E-commerce w 2023 roku zaliczył wiele zmian, między innymi, jeśli chodzi o zmienność priorytetów konsumentów. Jak łatwo się domyślić, znacząco zmieniła się wrażliwość cenowa, ale nie tylko. Zmianom uległ również sposób robienia zakupów – nie tylko tych w sklepach stacjonarnych, ale również online. Co uległo odmianie? Wskutek inflacji konsumenci stali się nie tylko bardziej świadomi cen za produkty, ale również znacznie rozsądniej podchodzą do zakupów, często rezygnując z kupienia czegoś, czego nie uznają za niezbędne w danym momencie.
W mijających miesiącach dużym zainteresowaniem cieszyły się zakupy online, w których konsumenci nabywali produkty z drugiej ręki – według wielu dzięki re-sale mogli oni lepiej zoptymalizować swój budżet w tych niełatwych czasach ciągłego wzrostu inflacji. Warto jednak pamiętać, że zwiększenie świadomej konsumpcji wynika nie tylko z wyższego poziomu cen. Wpływ na to zjawisko ma również fakt, że konsumenci coraz częściej angażują się w działania na rzecz środowiska. Stąd też coraz więcej osób nie tylko kupuje rzeczy z drugiej ręki, ale również decyduje się na sprzedaż swoich rzeczy tych, które według nich nie są już przydatne. W re-commerce najwięcej sprzedaje się odzieży mebli, biżuterii, elektroniki, maszyn i dóbr luksusowych.
Rok 2023 ogólnie nie był łatwym czasem dla wszystkich. Dla e-commerce był trudny, ale jak i również korzystny i stwarzał wiele szans dla przedsiębiorców na odbicie się po ostatnich trudnych kilku latach.
—
Dodaj komentarz