Fulfilment dla sklepu internetowego – na czym polega?
Kiedy składamy zamówienie w sklepie internetowym, to musimy wybrać odpowiedni model logistyczny, w zakresie którego będziemy działać. Z pewnością najpopularniejszym jest ten tradycyjny, w którym można sprzedawać własne produkty, które są magazynowane. Następnie sami lub z pomocą pracowników możemy realizować zamówienia. Chodzi o wysyłkę danego towaru do klienta. Jest jednak również druga możliwość, która z każdym rokiem zyskuje na popularności i znaczeniu. Jest nią dropshipping. Nie musimy mieć własnego magazynu ani nawet towaru, gdyż wszystkim zajmuje się hurtownia. My tylko zdobywamy klientów. O wysyłkę nie musimy się martwić. Jest też opcja pośrednia, czyli fulfillment sklepu internetowego. W tym artykule opiszemy co to jest fulfillment.
Czym jest fulfillment?
Kiedy zakładamy sklep internetowy, to wcześniej musimy wybrać właściwy model logistyczny, w ramach którego będziemy działać. W rzeczywistości wygląda to w ten sposób, że musimy wybrać odpowiedniego operatora logistycznego, którym jest jakaś firma zewnętrzna, która będzie zajmować się realizacją zamówień. Zatem fulfillment jest usługą, którą świadczy się na rzecz właścicieli sklepów internetowych. Do zadań operatora logistycznego należy magazynowanie towarów swojego klienta oraz realizowanie zamówień jego klientów, czyli on wysyła je do osób, które zamówiły dany towar. Teraz już wiemy czym jest fulfillment.
Jak to działa w praktyce?
Sama zasada od strony logistycznej jest wręcz banalna. Otóż sklep kupuje towar od swojego dostawcy lub wytwarza dany produkt w przypadku, kiedy jest także producentem. Potem towar jest wysyłany do swojego operatora logistycznego. Musimy jednak mieć świadomość tego, że jest grupa operatorów zajmujących się także transportem towaru ze swojej strony. Cały asortyment jest przechowywany w magazynie firmy trzeciej, która realizuje fulfillment sklepu internetowego jak np. firma MindPack.
Zalety fulfillment?
Ta metoda zyskuje w ostatnim czasie na popularności dzięki temu, że jest pewnym kompromisem między dropshippingiem a zajmowaniem się procesami logistycznymi związanymi z towarami samemu. Ogromną zaletą jest sam proces związany z realizacją zamówienia po stronie firmy trzeciej. Takie rozwiązanie, jeśli chodzi o fulfillment dla sklepu internetowego jest korzystne na wielu płaszczyznach. Na pewno zyskamy na czasie oraz nie musimy sami realizować zamówień, ani też zatrudniać pracowników. W drugim przypadku, kiedy liczba zamówień nie jest zbyt duża, byłoby to wręcz nieopłacalne. Dzięki temu możemy poświęcić więcej czasu na rozwój sklepu w innych obszarach lub po prostu prowadzić dodatkowo inną działalność biznesową. Są także inne zalety fulfillment, takie jak oszczędność kosztów wynikająca z magazynowania towarów oraz skalowalność. Mamy na myśli niezwykle elastyczny model. Otóż koszty będą rosły równomiernie do ilości zamówień, które się realizuje i towaru, który się magazynuje. To sprawia, że będziemy mogli rozwijać nasz sklep i nie będziemy musieli martwić się to, że będziemy w stanie realizować wszystkich zamówień.
Kto może skorzystać z fulfillmentu?
Jest to dosyć specyficzny model logistyczny, który sprawdza się świetnie w przypadku małych oraz średnich przedsiębiorstw. Duże firmy zazwyczaj mają własne magazyny oraz zatrudniają wielu pracowników. W przypadku mniejszych firm zamówień może być dużo i dzięki fulfillmentowi będziemy odciążeni od wielu obowiązków.
Dodaj komentarz