Reklama na Facebooku – Ustawienia reklamy
Wybór powierzchni reklamowej
Powierzchnia reklamowa czy inaczej miejsce wyświetlania się reklamy. Na szczęście tutaj sytuacja jest bardzo prosta. Chociaż samych powierzchni jest sporo i możemy wybierać pomiędzy newsfeedem, stories, messangerem, prawą kolumną, Instagramem, Facebookiem, mobile, desktop itd. to ostatecznie Facebook całość robi za nas.
Tę opcję możecie śmiało zostawić w trybie automatycznym i po okresie nauki „same” będą wyświetlać się tam gdzie działają najlepiej. Jeżeli jesteś bardziej ambitny, możesz w paru kliknięciach wyłączyć wyświetlanie reklam na komputerach stacjonarnych oraz na Instagramie, bo często się nie sprawdzają. Jeżeli jednak zostawisz jak jest, Facebook i tak po jakimś czasie przestanie tam wyświetlać reklamy lub będzie to robił w marginalnym stopniu.
Poniżej przykład tak właśnie prowadzonej kampanii. Jedynie 15% budżetu wykorzystane wyłącznie na komputery i około 5% na Instagram.
Statystyki wyłącznie z telefonów:
Statystyki wyłącznie z komputerów:
Dobór odpowiedniego formatu reklamy dla restauracji
Facebook oferuje kilka formatów reklamy zależnych od celu reklamowego kampanii. W przypadku kampanii na polubienia profilu, ograniczymy się do zwykłej kreacji graficznej składającej się z jednego zdjęcia, tytułu, opisu i tekstu reklamy.
Dla kampanii z celem pozyskania ruchu opiszę wideo, zdjęcie oraz karuzelę, dodatkowo dzieląc je na dynamiczne i zwykłe.
Proporcje obrazu
Idealnie jest posiadać indywidualnie przygotowane obrazy pod każdy format i z rozróżnieniem na urządzenie. Stawiamy jednak na efektywność i prostotę, dlatego możemy śmiało przyjąć, że wszystkie nasze obrazy i wideo tworzymy po prostu kwadratowe. W ten sposób zapewnimy optymalne wyświetlanie zarówno na komputerze jak i na telefonie, przy czym ten drugi obecnie posiada większe znaczenie.
Reklamy dynamiczne na Facebooku
Jest to trochę droga na skróty. Może się sprawdzić szczególnie dla tych, którzy chcą ograniczyć czas poświęcony na optymalizację reklam do minimum. Dynamiczne reklamy pozwalają na stworzenie kilku wersji każdego elementu reklamy. Tworzymy więc kilka tekstów, kilka nagłówków i opisów, a do tego wrzucamy kilka obrazów lub filmów, w zależności od tego na co się zdecydowaliśmy.
Po opublikowaniu takiej reklamy, Facebook wszystko robi za nas. Nie tylko wybiera ogólnie najlepiej działające elementy, ale też wyświetla spersonalizowane kombinacje w zależności od tego co może preferować konkretny odbiorca. Łatwo będzie to wytłumaczyć na przykładzie przycisku wzywającego do akcji, który najczęściej ma formę szarego przycisku „kup teraz” lub „więcej informacji” pod grafiką reklamy. Facebook śledzi zachowania odbiorców reklam (tak, nasze też) i wyświetli ten rodzaj przycisku, w który odbiorca wcześniej klikał najchętniej.
Ten format potencjalnie jest łatwiejszy i nie wymaga aż tyle czasu w optymalizacji. Wrzucamy kilka wersji i Facebook robi resztę. Z jednej strony dobra efektywność i mało pracy, z drugiej kompletny brak kontroli nad tym co się wyświetli i brak dokładnych statystyk/informacji o tym co działa, a co nie.
Reklamy niedynamiczne
To podstawowa forma reklam, w której podać możemy tylko jedną wersję każdego z elementów. W tym wypadku, aby sprawdzić, jakie obrazy lub nagłówki radzą sobie lepiej, musimy tworzyć 2 reklamy i porównywać wyniki.
Jest to wersja, która zalecam ze względu na pełną kontrolę. Wymaga poświęcenia trochę więcej czasu, tworzenia i porównywania kolejnych reklam, ale ostatecznie może przynieść lepszy efekt i pokazać Ci jaki element wymaga poprawy.
Format reklamowy na Facebooku – Pojedynczy Obraz i wideo
Podstawowy i najłatwiejszy do stworzenia format. Zawiera zdjęcie, nagłówek, opis pod nagłówkiem, główny tekst reklamy i CTA (call to action), czyli przycisk pod zdjęciem.
Format reklamowy na Facebooku – Karuzela
Karuzela rozszerza wcześniej opisany format i umożliwia wykorzystanie większej ilości zdjęć lub filmów. W pierwszym widoku jest jeden lub dwa pełne i kawałek kolejnego obrazu / wideo, które można następnie przewijać. Każdy obraz / wideo posiada oddzielny przycisk CTA, nagłówek i opis, a także mogą prowadzić do różnych miejsc docelowych.
O autorze:
Mateusz Gołębiowski
Autor, założyciel Pryzmat Media.
Marketer z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywał zarówno rozwijając początkujące startupy jak i współpracując z największymi w Polsce markami. Jego specjalizacja to platformy reklamowe Allegro Ads, Facebook Ads, Google Ads oraz afiliacja.