Własny sklep internetowy czy sklep na Allegro – gdzie sprzedawać?
Sprzedaż na Allegro czy inwestycja we własny sklep internetowy? Co będzie bardziej odpowiednie na początek biznesu? Takie właśnie pytania zadają sobie przedsiębiorcy, zastanawiając się, czy najlepiej nie prowadzić ich równocześnie, z uwagi na różne sposoby pozyskiwania klientów.
Sprzedaż na Allegro
Allegro stanowi obecnie największą z platform typu e-commerce w naszym kraju, którą odwiedza miesięcznie 200 mln użytkowników, co daje jej 5 miejsce w rankingu odwiedzanych najczęściej witryn w naszym kraju. Większość rodaków bardzo dobrze zna Allegro i to właśnie tam dokonuje zakupów internetowych. Sklep na Allegro można bardzo szybko założyć i skonfigurować w porównaniu do własnego sklepu internetowego. Później pozostaje już tylko wystawianie produktów i dbanie o sprawną obsługę klientów.
Prowadzenie sprzedaży na Allegro ma wiele zalet. Jedną z nich jest dostęp do sporej rzeszy kupujących od samego początku. Platforma ta udostępnia też gotowy szablon aukcji, dzięki czemu wystawianie ich jest intuicyjne i bardzo łatwe. Kolejną z zalet korzystania z Allegro jest spore prawdopodobieństwo sprzedaży. Korzystając z poczucia bezpieczeństwa i zaufania, jakie marka ta zbudowała wokół siebie, osoby sprzedające wielokrotnie zwiększają prawdopodobieństwo dokonania zakupów przez klientów trafiających na ich aukcje.
Własny sklep internetowy
Sklep internetowy jest zaś niezależną witryną, na której możliwe jest dokonywanie zakupów. Chcąc prowadzić sprzedaż w sklepie internetowym, musimy najpierw zbudować w pełni funkcjonalną stronę w oparciu o dowolnie wybrane oprogramowanie sklepowe.
Korzystając z gotowych rozwiązań e-commerce w postaci oprogramowania SaaS jak np. Shoper możemy liczyć na intuicyjność poruszania się w panelu sprzedażowym i obsługi strony internetowej. Wiąże się to jednak z comiesięcznym abonamentem, który uiszczany jest przez posiadacza sklepu online. Druga opcja to zbudowanie sklepu internetowego w oparciu o darmowe oprogramowanie jak np. PrestaShop, czy WordPress z wtyczką WooCommerce. Tu jednak potrzebna jest już większa wiedza o konfiguracji takiego sklepu i modyfikacji strony, również poprzez prace programistyczne. Samo zbudowanie takiego sklepu jest też wtedy bardziej czasochłonne i wymaga większych umiejętności.
Wyzwania dla posiadaczy sklepu internetowego
Głównym problemem na starcie tuż po uruchomieniu sklepu internetowego może być świecący pustkami panel z zamówieniami. Początkujące sklepy internetowe muszą, więc koniecznie zainwestować w odpowiednią promocję w Internecie jak np. przy pomocy SEO, Google Ads, Facebook Ads itd. Prowadzące dłużej działalność sklepy internetowe także muszą inwestować na bieżąco w odpowiednie działania marketingowe, by nie wypaść z czołówki, co sprawia, że jest to bardzo kosztowny biznes.
W przypadku prowadzenia sklepu internetowego na Allegro również musimy zadbać o odpowiednie działania promocyjne (w których możemy pomóc Tobie My – Pryzmat Media), jednak zogniskowane są one w jednym miejscu, a nie rozproszone na wiele kanałów promocji jednocześnie. To daje, więc możliwość lepszej kontroli działań i efektów.
Podsumowanie – jaki sklep prowadzić i gdzie go prowadzić?
Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre sklepy działają wyłącznie za pomocą Allegro, wygaszając swoje witryny, które i tak przynosiły im niewielką ilość zamówień, inne zaś prowadzą działalność w dwóch środowiskach jednocześnie.
Przede wszystkim potrzebna jest dokładna analiza finansowa (czy koszty prowadzenia sklepu internetowego i jego promocji przewyższają przychody z tytułu transakcji, czy możemy sobie pozwolić na prowadzenie działalności w dwóch miejscach jednocześnie itd.) oraz przeanalizowanie rynku i konkurencji. Zobaczymy, gdzie działa nasza konkurencja i zmierzmy nasze realne szanse na wyróżnienie się spośród niej. Kluczowe jest również zbadanie zachowań naszych konsumentów – możliwe, że jedna konkretna gama produktów będzie chętniej poszukiwana za pomocą Allegro niż Google.
Dodaj komentarz